Augusti 2018

Yttre skärgården Temp:

Mot stranden

Resultat 2016


HerrÖppna i nytt fönster
#NamnKlubbStartPrologKrokskärKorsmässSandskärMål 
1 Ola Lagerström/Oriol Guillamon Team Orca Masters 10:00:00 08:09 (2) 67:35 (1) 134:08 (1) 185:04 (1) 203:39 (1) +00:00
2 Mikael Holmström/Gustav Wigren Aqua Scurra 10:00:00 08:34 (5) 75:18 (4) 147:31 (2) 202:55 (2) 222:33 (2) +18:54
3 Johan Andersson/Peter Ekman Gävlegrodorna 10:00:00 08:07 (1) 75:32 (5) 149:13 (3) 203:45 (5) 223:39 (3) +20:00
4 Erik Severin/Erik Norin IKSE KS 10:00:00 09:52 (12) 76:32 (6) 149:51 (5) 203:43 (4) 223:50 (4) +20:11
5 Mikael Sjölin/Jens Sjölin Team Sealine 10:00:00 08:10 (3) 72:37 (2) 149:29 (4) 203:02 (3) 225:05 (5) +21:26
6 Lars Nilsson/Per Kreij Lars o Per 10:00:00 08:20 (4) 73:13 (3) 152:48 (6) 206:20 (6) 227:43 (6) +24:04
7 Jonas Koch/Valter Olander Swimrunpodden 10:00:00 10:51 (16) 79:14 (10) 154:07 (7) 215:21 (8) 235:46 (7) +32:07
8 Love Persson/Henrik Turesson Team Järvsö- Delsbo 10:00:00 09:34 (11) 77:53 (8) 154:44 (8) 214:01 (7) 238:30 (8) +34:51
9 Erik Illerhag/Daniel Nilsson Sjögurkorna 10:00:00 09:59 (13) 81:22 (13) 161:29 (10) 221:33 (10) 244:39 (9) +41:00
10 Nicklas Jonsson/Johan Inglund Nicklas o Johan 10:00:00 09:01 (6) 77:22 (7) 160:50 (9) 220:20 (9) 246:05 (10) +42:26
11 Mattias Bylund/Martin Larsson Hajarna 10:00:00 09:20 (10) 78:56 (9) 163:55 (11) 226:05 (11) 251:54 (11) +48:15
12 Christer Jonsson/John Dahlén Bad Bojs 10:00:00 09:16 (8) 80:48 (11) 165:25 (12) 229:58 (12) 255:09 (12) +51:30
13 Robert Walden/Carl Aulin Båtsman o Tjorven 10:00:00 10:21 (14) 85:35 (15) 173:42 (15) 231:45 (13) 256:42 (13) +53:03
14 Martin Kardell/Johan Eriksson Uppsala Titans 10:00:00 09:17 (9) 83:31 (14) 173:40 (14) 233:08 (14) 256:48 (14) +53:09
15 Jonas Rehn/Per Åström Lemonheads 10:00:00 09:01 (6) 81:16 (12) 172:40 (13) 235:44 (15) 262:27 (15) +58:48
16 Stefan Nilsson/Roger Ejderfeldt Stefan o Roger 10:00:00 10:35 (15) 88:37 (16) 190:55 (16) 258:10 (16) 288:39 (16) +85:00
17 Markus Blomqvist/Kay Rung Team Friare Liv 10:00:00 11:10 (17) 96:00 (17) 213:36 (17) 285:13 (17) 316:12 (17) +112:33
18 Anders Rinnström/Peter Svangård BK Gädda 10:00:00 11:27 (18) 106:26 (18) 216:12 (18) 296:27 (18) 328:18 (18) +124:39
- Göran Grudén/Daniel Rickström Späckhuggarna 10:00:00 09:14 (-) 99:02 (-)   124:03 (-) Utgått

 

DamÖppna i nytt fönster
#NamnKlubbStartPrologKrokskärKorsmässSandskärMål 
1 Malin Bohman/Lise-Lott Öberg Team Guppy 10:00:00 10:20 (1) 89:00 (1) 178:12 (1) 245:26 (1) 270:26 (1) +00:00
- Karin Ringnér/Maria Boson Pariess 10:00:00        

ej start

 

MixÖppna i nytt fönster
#NamnKlubbStartPrologKrokskärKorsmässSandskärMål 
1 Jonas Djurback/Ingrid Djurback Djurbacks 10:00:00 08:40 (2) 70:52 (1) 139:21 (1) 192:35 (1) 211:54 (1) +00:00
2 Åsa Lemberg/Christian Höijer Team Pulsträning! 10:00:00 08:59 (3) 79:01 (3) 154:54 (2) 210:13 (2) 231:21 (2) +19:27
3 Malin Eriksson/Patrik Bäckström Hemvändarna 10:00:00 09:19 (5) 80:58 (5) 160:33 (4) 216:35 (3) 241:42 (3) +29:48
4 Robin Modd/Caroline Olofsson Team Kilafors 10:00:00 09:09 (4) 77:49 (2) 158:18 (3) 217:52 (4) 242:29 (4) +30:35
5 Erika Åhlund/Christer Moberg Hudik Triathlon 10:00:00 09:23 (6) 79:16 (4) 165:03 (5) 231:32 (5) 255:10 (5) +43:16
6 Caroline Olsson/Alexander Eliasson Team Berglunds 10:00:00 08:19 (1) 84:54 (6) 177:46 (6) 243:54 (6) 274:18 (6) +62:24
7 Staffan Mälstam/Martina Lodin Team Mälodin 10:00:00 11:03 (7) 87:09 (7) 178:08 (7) 250:25 (7) 274:56 (7) +63:02

 

Lilla herrÖppna i nytt fönster 
#NamnKlubbStartPrologKrokskärSandskärMål 
1 Johan Thellenberg/Peter Pickles FALA UNITED 10:00:00 09:42 (1) 89:29 (1) 114:22 (1) 129:00 (1) +00:00
2 Mattias Wikström/Tomasz Pilewicz The Snakes 10:00:00 09:58 (2) 93:02 (2) 118:55 (2) 131:48 (2) +02:48
3 Justin Tiltman/Johan Hellman Also-rans 10:00:00 11:01 (4) 95:04 (3) 121:22 (3) 133:04 (3) +04:04
4 Nicklas Lovén/Linus Larsson Grannfejden 10:00:00 11:07 (6) 99:22 (4) 126:07 (4) 138:06 (4) +09:06
5 Torbjörn Jansson/Jens-Christian Nielsen Team SweDenmark 10:00:00 10:51 (3) 100:58 (5) 128:10 (5) 141:34 (5) +12:34
6 Evert Nord/Joakim Aspgren Team Totum 10:00:00 11:05 (5) 103:23 (6) 131:33 (6) 144:27 (6) +15:27
7 Johan Sunnvius/Peter Sunnvius Team Utmaning II 10:00:00 11:29 (7) 141:56 (7) 184:10 (7) 204:29 (7) +75:29

 

Lilla damÖppna i nytt fönster 
#NamnKlubbStartPrologKrokskärSandskärMål 
1 Emma Jonhans/Linda Hillberg Team Hillhans 10:00:00 10:39 (1) 98:57 (1) 124:00 (1) 138:36 (1) +00:00
2 Elin Hallgren/Maria Calleberg Team Flytkraft 10:00:00 10:54 (2) 99:50 (2) 127:50 (2) 142:26 (2) +03:50
3 Ida Baglien/Anna-Lena Eriksson SteNötarna 10:00:00 12:27 (3) 113:43 (3) 146:38 (3) 165:12 (3) +26:36
4 Jeanette Sundin/Stina Näsman M.O.D MerOrgandonation 10:00:00 12:51 (4) 125:49 (4) 161:24 (4) 183:36 (4) +45:00

 

Lilla mixÖppna i nytt fönster 
#NamnKlubbStartPrologKrokskärSandskärMål 
1 Anna Hellström/Martin Belak Apotea.se 10:00:00 08:37 (1) 73:27 (1) 93:03 (1) 112:22 (1) +00:00
2 Jessica Hansson/Jacob Abrahamsson Team Avatar 10:00:00 09:46 (5) 80:32 (3) 102:31 (2) 115:53 (2) +03:31
3 Magnus Andreasson/Jannica Andreasson Södra Ängsholmarna 10:00:00 08:50 (2) 75:36 (2) 105:50 (3) 119:23 (3) +07:01
4 Sandro Wijker/Marie Hedman Wigg Over het hek/GSS 10:00:00 09:49 (6) 87:51 (4) 112:14 (4) 124:46 (4) +12:24
5 Matilda Hultgren/Mats Nordgren Team dödmansskär 10:00:00 10:57 (8) 96:07 (5) 122:54 (5) 137:17 (5) +24:55
6 Niklas Larsson/Cecilia Larsson Team Larsson 10:00:00 09:43 (4) 98:19 (7) 125:07 (7) 137:19 (6) +24:57
7 Lena Ljungberg/Janne Johnsson Små Spökena 10:00:00 11:13 (11) 97:52 (6) 124:13 (6) 139:32 (7) +27:10
8 Sören Calleberg/Åsa Boberg Lakritspiporna 10:00:00 10:58 (9) 100:29 (9) 130:13 (8) 144:40 (8) +32:18
9 Stefan Modig/Sofia Eriksson Team Aqua Terra 10:00:00 09:37 (3) 99:08 (8) 132:57 (9) 146:23 (9) +34:01
10 Per Ingemalm/Sofia Westberg Per o Sofia 10:00:00 11:00 (10) 104:24 (11) 133:26 (11) 147:20 (10) +34:58
11 Skoglund Karin/Stig Lundström I sista minuten 10:00:00 10:56 (7) 103:28 (10) 133:04 (10) 152:28 (11) +40:06
12 Siv Larsson/Gunnarsson Henrik Team Rookie 10:00:00 11:30 (12) 108:05 (12) 138:52 (12) 156:43 (12) +44:21
- Maria Boson/Fredrik Boson Team 60/40 10:00:00       ej start


Tävlingen arrangeras av Söderhamns Skärgårds Multisportförening.

Bli gärna medlem i föreningen.

Tävlingsledare:
Mikael Malmberg: mikael @ utvecklingszonen.se
Tävlingsadministration:
Per-Erik Modig: per-erik.modig @ itmedia.se
Banansvarig:
Claes Eismar: claes @ eismar.se
Webredaktör:
Lise-Lott Öberg

Följ oss på:
skargardsutmaningen
@skargardsutmaningen
@skargardsutm
Hashtag: #skärgårdsutmaningen

Teknik & drift: IT-Media i Tönshammar


Glömt lösenordet?

Ange nedanstående uppgifter för att registrera dig




Ange din E-postadress så skickar vi instruktioner till dig om hur du byter lösenord.