Augusti 2018

Yttre skärgården Temp:

Resultat 2014

Tyvärr tappade vi kontakten med radion i Krokskär efter de första löparna. 

Herr
#NamnKlubbStartKrokskärEnskärSandskärMål 
1 Björn Rosenthal/Mikael Rosén HUMAN AMBITION 10:00:00 48:04 (2) 119:46 (1) 175:18 (2) 194:14 (1) +00:00
2 Andreas Calleberg/Göran Winblad Rehns BK 10:00:00 46:15 (1) 124:04 (2) 171:50 (1) 195:42 (2) +01:28
3 Robin Flyman/Samuel Malmberg Ung och snygg 10:00:00 54:59 (4) 133:51 (3) 196:53 (4) 218:39 (3) +24:25
4 Andreas Ribbefjord/Tomas Granberg Trail Team Andreas/Tomas 10:00:00 55:25 (7) 141:23 (5) 196:04 (3) 224:13 (4) +29:59
5 Christian Höijer/Anders Olsson Team Trönöåa 10:00:00 55:06 (6) 145:01 (6) 201:04 (6) 228:57 (5) +34:43
6 Jan Bekkos/Tommie Jonsson Färila Swimrun 10:00:00 52:56 (3) 140:37 (4) 199:42 (5) 229:10 (6) +34:56
7 Magnus Mellberg/Jörgen Landblom Team Skavsår 10:00:00     210:28 (7) 235:57 (7) +41:43
8 Mikael Holmström/Per Nordström Team Virvelbaggarna 10:00:00 56:02 (8) 149:16 (7) 217:52 (8) 246:35 (8) +52:21
9 Martin Larsson/Mattias Bylund Hajarna 10:00:00   157:18 (8) 225:58 (9) 255:53 (9) +61:39
10 Micke Sundberg/Mattias Sundberg Team M'n'M 10:00:00 56:14 (9) 160:20 (10) 226:20 (10) 256:02 (10) +61:48
11 Julius Hållstedt/Mattias Sjöberg addair.se 10:00:00   158:53 (9) 228:40 (11) 259:30 (11) +65:16
12 Martin Nissar/Johan Renström Team Ultra 10:00:00   170:47 (11) 239:59 (12) 273:25 (12) +79:11
13 Lars-Erik Enquist/Per Kreij The Sandvikings 10:00:00 55:04 (5) 182:42 (13) 250:00 (13) 286:09 (13) +91:55
14 Göran Gruden/Daniel Rickström Team Späckhuggarna 10:00:00   179:43 (12) 260:07 (14) 293:36 (14) +99:22
15 Hans Andersson/Mats Westlund Team Liwe 10:00:00   200:31 (14) 281:06 (15) 317:58 (15) +123:44
16 Stephen Edwin/Kenneth Worén STEKEN 10:00:00   214:39 (15) 318:06 (16) 366:18 (16) +172:04
                 
 
DamÖppna i nytt fönster 
#NamnKlubbStartKrokskärEnskärSandskärMål 
1 Lise-Lott Öberg/Malin Bohman Team Guppy 10:00:00   163:30 (1) 243:22 (1) 275:54 (1) +00:00
 
Mix
#NamnKlubbStartKrokskärEnskärSandskärMål 
1 Tobias Marklund/Malin Marklund Simma i Norr 10:00:00 52:31 (1) 131:26 (1) 194:39 (1) 217:03 (1) +00:00
2 Justin Cowlin/Åsa Lemberg Team Pulsträning 10:00:00 53:53 (2) 138:35 (2) 196:13 (2) 218:56 (2) +01:53
3 Gustav Wigren/Lisa Sandström S.O.S 10:00:00     242:00 (4) 262:19 (3) +45:16
4 Staffan Mälstam/Martina Lodin Team Mälodin 10:00:00   154:16 (3) 238:58 (3) 265:39 (4) +48:36
5 Mårten Olsson/Emma Hamberg Team Glader & Butter 10:00:00   184:15 (4) 285:59 (5) 318:19 (5) +101:16
- Thomas Gustafsson/Maria Eriksson M & T 10:00:00       DNF  

 

Lilla Herr

#NamnKlubbStartKrokskärSandskärMål 
1 Andreas Kårström/Fredrik Backman Team Oflyt 10:00:00   82:39 (1) 113:47 (1) +00:00
2 Daniel Ekberg/Marcus Åsberg Team Abbsjaky 10:00:00   95:59 (2) 127:04 (2) +13:17
3 Johan Sunnvius/Mikael Kindblad Team Utmaning 10:00:00   103:04 (3) 137:31 (3) +23:44

 

Lilla Dam

#NamnKlubbStartKrokskärSandskärMål 
1 Jenny Asplund/Stina-Lisa Österström Team A-Ö 10:00:00   95:01 (1) 127:58 (1) +00:00
2 Katarina Larsson/Fia Linderdahl Pole poison 10:00:00   110:39 (2) 150:23 (2) +22:25
3 Anna Svensson/Agneta Dubeck-Åhs Team Skavsår och Magplask 10:00:00   134:25 (3) 177:25 (3) +49:27
- Christina Westlund/Helena Pettersson Team Fryslorten och Badkrukan 10:00:00     ej start

 

Lilla Mix
#NamnKlubbStartKrokskärSandskärMål 
1 Caroline Olofsson/Robin Modd Team Moddolf 10:00:00 52:04 (1) 73:15 (1) 100:19 (1) +00:00
2 Helena Olsson/Sören Calleberg Helsor 10:00:00   80:18 (2) 110:24 (2) +10:05
3 Olof Larsson/Anna Klasson Team Klarsson 10:00:00   86:11 (3) 114:11 (3) +13:52
4 Emma Jonhans/Axel Norling Team Torsk 10:00:00   87:21 (4) 119:24 (4) +19:05
5 Petter Månsson/Caroline Gustafsson CrossFit Kalmar 10:00:00   90:27 (5) 129:55 (5) +29:36
6 Roger Westerlund/Malin Nilsson Levande döda 10:00:00   98:26 (6) 130:28 (6) +30:09
7 Nina Sundqvist/Olof Höglin Olfni 10:00:00   100:16 (7) 134:24 (7) +34:05
8 Anneli Söderlund/Torbjörn Jansson Team Utsluss 10:00:00   126:15 (8) 165:09 (8) +64:50

Malin och Lise-Lott över Kråksimmet



Tävlingen arrangeras av Söderhamns Skärgårds Multisportförening.

Bli gärna medlem i föreningen.

Tävlingsledare:
Mikael Malmberg: mikael @ utvecklingszonen.se
Tävlingsadministration:
Per-Erik Modig: per-erik.modig @ itmedia.se
Banansvarig:
Claes Eismar: claes @ eismar.se
Webredaktör:
Lise-Lott Öberg

Följ oss på:
skargardsutmaningen
@skargardsutmaningen
@skargardsutm
Hashtag: #skärgårdsutmaningen

Teknik & drift: IT-Media i Tönshammar


Glömt lösenordet?

Ange nedanstående uppgifter för att registrera dig




Ange din E-postadress så skickar vi instruktioner till dig om hur du byter lösenord.